Kachlový sporák je nádhernou dominantou většiny selských stavení s hlavní funkcí tepelné úpravy potravin a následného dotápění  kuchyně. Většina starších sporáků používala též funkci ohřevu vody tzv. kamnovcem či měděncem. Dnešní stavěné sporáky tuto potřebu většinou již nevyužívají(lze je vestavět),ale lze využít funkci druhé vestavěné trouby určené k sušení. Hodně se též  nabízí možnosti zabudování varné desky do obestavby  k používání sporáku v horkých letních měsících. Tuto variantu vřele  doporučuji do častěji využívaného objektu.

Sporák odvozený od slova ,,spořit“ používáme v intervalu přikládání 2 - 3krát dávkou paliva  za hodinu a lze v něm spalovat i  horší kvalitu dřeva. Dbáme na to ,abychom sporák tzv. nepřetápěli a nedošlo následně k pokroucení plotny(ocelové nebo litinové tály)a k přehřátí rámu plotny či trouby(pokroucení , změna barvy).Odměnou Vám pak bude dlouho sloužící sporák a věřte, že takhle křehké a dozlatova upečené kuřátko nebo domácí buchty nikde jinde neupečete.

 

Ukázka realizací:

Selský sporák s plotnou na vaření pro  6-8 osob. Sporák byl vystavěn na místě původního sporáku, který již přesluhoval a stával se nebezpečným z důvodu vzniku požáru. Stavba má vystavěný cihlový sokl na vyčištěné žulové desky. Použitý materiál ke stavbě byla ručně míchaná kamnářská hlína, kachloví MK-Profi a kování Zikmund-Havelka. Sporák bude dodatečně dospárován po první topné sezóně.

Původní sporák:

sporák-Podílná-047-300x224

 

Výstavba soklu a založení kachloví:

Výstavka soklu a založení kachloví.

K výstavbě ohniště a vnitřku sporáku je použit kamnářský šamot:

008

Poslední dokončovací práce:

foto říjen 13 022

Finální podoba bez vyspárování, které bude provedeno po první topné sezóně:

sporák 1 012

 

Rekonstrukce staršího sporáku na nožkách s dotápěním vedlejší koupelny:

sporák 1 022

Stavba Teplovodního sporáku